Ubezpieczenie na życie posiada jeden, najważniejszy cel, jakim jest zabezpieczenie finansowe bliskich osoby, która posiada ubezpieczenie i zmarła w wyniku wypadku lub choroby. Polisa daje poczucie bezpieczeństwa zarówno osobie ubezpieczonej jak i jego rodzinie. Obecnie polisa na życie wiąże się nie tylko z komfortem psychicznym, ale także z ochroną rodziny oraz oszczędzaniem. Polisa na życie jest specyficznym rodzajem ubezpieczenia, gdyż wszelkie warunki zawarte w umowach z ubezpieczycielem są kwestią indywidualną dla każdego, kto chce ubezpieczyć siebie i swoją rodzinę. Należy pamiętać, że po 50 roku życia składki na ubezpieczenie są wyższe, dlatego im wcześniej zdecydujemy się na założenie polisy tym lepiej. W Polsce umowy dotyczące ubezpieczenia na życie podpisywane są najczęściej przez osoby, które ukończyły więcej niż 30 lat.
Okres trwania polisy jest dogodny, co pozwala na dopasowanie ubezpieczenia pod każdym względem, a w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej składki na ubezpieczenie przestają być odprowadzane.
Cena polisy na życie
Towarzystwa Ubezpieczeniowe najczęściej nie podają ceny polisy na życie, ponieważ jest ona kwestią indywidualną każdego przypadku, a sama wartość końcowa odprowadzanych składek zależna jest od wielu czynników. Wpływ na cenę polisy życiowej mają takie kwestie jak: rodzaj polisy, wiek, stan zdrowia, zakres ochrony oraz suma ubezpieczenia. Dużo tańsze są składki na ubezpieczenia ochronne niż na polisy o charakterze mieszanym, a więc te, które posiadają w swym zakresie również charakter oszczędnościowy. Wiek oraz stan zdrowia osoby ubezpieczonej są ze sobą ściśle powiązane, gdyż według danych statystycznych im więcej lat posiadamy tym nasz stan zdrowia jest coraz gorszy, a więc rośnie również potencjalna wartość składek ubezpieczeniowych, gdyż wraz z wiekiem rośnie ryzyko śmierci. Wiek oraz stan zdrowia nie wpływają na wysokość składek tak znacząco jak pozostałe wymienione czynniki, ale mogą być powodem, dla którego umowa na założenie polisy może nie zostać podpisana. Podstawowe ubezpieczenia są tańsze niż te, o rozszerzonym zakresie. Wartość sumy ubezpieczenia wpływa na wysokość składek ubezpieczenia podobnie jak wiek ubezpieczonego, a więc im wyższa suma ubezpieczenia, tym większa jest składka i odwrotnie. Warto więc ubezpieczyć się jak najszybciej, kiedy to potencjalne ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia oraz utraty życia jest niskie.
Polisa posagowa
Polisa posagowa jest szczególnym przypadkiem ubezpieczenia na życie, która przeznaczona jest dla dziecka, ponieważ pełnie funkcję nie tylko ochronną ale też oszczędnościową ze względu na zasady jej działania. Umowa ubezpieczenia zawierana jest na okres obejmujący czas od 5 lat do ukończenia 25 lat przez dziecko. Składki ubezpieczenia wynosić mogą nawet mniej niż 100 zł miesięcznie, natomiast górna granica składki może być określona przez ubezpieczającego w takiej kwocie, jaka jego zdaniem jest odpowiednia. Wypłaty z ubezpieczenia nastąpić mogą w przypadku, kiedy konieczna jest hospitalizacja, czy też w przypadku poważnej choroby, jednak same środki zebrane na koncie wypłacane są dziecku po ukończeniu przez nie 25 lat. Wcześniejsza wypłata jest możliwa od momentu ukończenia przez uposażonego 18 roku życia. Polisa posagowa daje dziecku gwarancję ochrony życia i zdrowia, a także stanowi dla niego zabezpieczenie finansowe na początku dorosłego życia.