Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest jednym z wielu ubezpieczeń dotyczących majątku, a OC samochodu dotyczy wszystkich pojazdów mechanicznych. Wszelkie zasady na jakich działa ubezpieczenie OC ustanawiane są przez państwo. OC samochodu jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co oznacza, że każdy właściciel pojazdu musi wykupić polisę, a poruszanie się oraz posiadanie nieubezpieczonego pojazdu grozi karą pieniężną, której wartość wyliczana jest poprzez specjalne wytyczne dla każdego przypadku. Konieczność posiadania ważnej polisy OC wynika z ustawy, która ustanawiana jest przez państwo. Posiadanie polisy OC jest szczególnie ważne w przypadku, kiedy pojazd bierze udział w wypadku drogowym, gdyż ubezpieczenie pokrywa koszty związane z wypłatą odszkodowania dla osoby trzeciej biorącej udział w wypadku.
Zakres ubezpieczenia OC
Mimo, że wielu kierowców uważa, że zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC jest niepotrzebnym kosztem, to posiadanie aktualnej polisy jest bardzo przydatne w momencie, kiedy wydarzy się wypadek. Zakres ubezpieczenia OC jest bardzo szeroki, gdyż chroni swym działaniem nie tylko osoby poszkodowane, ale także pomaga finansowo sprawcy wypadku, gdyż nie musi on z własnej kieszeni ponosić kosztów rehabilitacji oraz leczenia osoby trzeciej. Ubezpieczyciel sprawcy wypadku pokrywa również koszty naprawy pojazdu osoby, która ucierpiała w wyniku wypadku, a także opłaca wynajem tymczasowego samochodu na czas jego naprawy. Ważną informacją dla osób posiadających pojazdy jest fakt, iż ubezpieczenie OC w swym zakresie nie obejmuje pokrycia kosztów związanych z naprawami samochodu sprawcy wypadku drogowego.
Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC
Każdy właściciel pojazdu mechanicznego w Polsce posiada obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC, a za jego brak grożą wysokie kary pieniężne znacznie przewyższające roczny koszt składki ubezpieczenia. Wysokość kary zależy od dwóch czynników, a mianowicie od rodzaju pojazdu oraz ilości dni, kiedy pojazd nie był ubezpieczony. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest instytucją, która zajmuje się ewidencją wszystkich umów ubezpieczeniowych oraz zdarzeń, a w konsekwencji również wypłat odszkodowań z ubezpieczenia sprawcy wypadku. UFG posiada dostęp do całej historii pojazdu oraz jego właściciela jako kierowcy, co w konsekwencji umożliwia sprawne monitorowanie wszystkich pojazdów pod kątem aktualnego ubezpieczenia OC.
Podwójne ubezpieczenie OC
Sytuacja, w której właściciel pojazdu może mieć wykupione dwa ubezpieczenia OC dla jednego samochodu może nastąpić w sytuacji, kiedy decydujemy się na kupno pojazdu, który posiada ważną polisę. W opisanej sytuacji polisa nie zostanie jednak automatycznie przedłużona na kolejny rok, co jest dużym ułatwieniem dla nowego właściciela samochodu. W przypadku kiedy właściciel pojazdu po utracie ważności polisy decyduje się na podpisanie umowy z innym ubezpieczycielem musi pamiętać o wypowiedzeniu pierwszej umowy, gdyż w tej sytuacji nastąpi automatyczne przedłużenie umowy i koniecznym będzie opłacanie dwóch polis, aż do dnia wypowiedzenia jednej z umów.
Termin wypłaty odszkodowania
Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawcy wypadku powinno pokrywać koszty odszkodowania dla poszkodowanego w terminie do 30 dni od zgłoszenia danej szkody, jednak jest to możliwe tylko wtedy, kiedy wszelkie aspekty wypadku są jasne. Kiedy nieznane są okoliczności zdarzenia oraz wina jednej ze stron biorących udział nie jest oczywista, to okres wypłaty środków pieniężnych przez ubezpieczyciela sprawcy może się wydłużyć, a ostateczna wypłata nastąpi dopiero w terminie do 14 dni od momentu ustalenia wszystkich aspektów zdarzenia oraz uznania wniosku o odszkodowanie za zasadny. W rzeczywistości wypłata odszkodowania przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe nie powinna potrwać dłużej niż 90 dni, jednak czas ten liczony jest od dnia powiadomienia ubezpieczyciela o powstaniu szkody.