Umów się na bezpłatną konsultację

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

kradzież auta

Towarzystwa Ubezpieczeniowe oferują Nam różnego rodzaju polisy. Zależnie od ubezpieczyciela oferty mogą zawierać różny zakres zdarzeń i czynności, jakie objęte zostaną ubezpieczeniem. Jednym z elementów, które zawierane są w umowach jest ubezpieczenie od kradzieży samochodu. Jak już wiemy, każdego dnia towarzyszy Nam wiele ryzyk w każdej dziedzinie Naszego życia. Mając świadomość o ich istnieniu możemy zabezpieczyć się przez nimi poprzez wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej. Jednym z ryzyk dla każdego posiadacza samochodu lub innego pojazdu jest jego kradzież. Pomimo, że wydaje Nam się, iż kradzieże samochodów Nas nie dotyczą i w Polsce rzadko mają one miejsce to warto jest ubezpieczyć swój samochód. Rozmawiając z rodziną lub znajomymi o kradzieżach samochodów na pewno natkniemy się na kogoś, kogo to nieszczęście dotknęło. Kradzieże nie są tak popularne jak stłuczki, czy też wypadki i bardzo możliwe jest, że w ciągu Naszego życia nikt nie ukradnie Nam samochodu, jednak istnieje takie ryzyko. Ubezpieczenie od kradzieży sprawi, że będziemy mogli bezpiecznie pozostawiać Nasze auto na nieznanych Nam parkingach, czy też w publicznych miejscach. Kradzieże samochodu nie zdarzają się codzienne, jednak są one możliwe i każdy kierowca posiadający samochód jest na nie narażony. Często skradzione samochody są nie do odzyskania, gdyż zostają one rozebrane na części, dlatego prawdopodobieństwo, że uda Nam się odzyskać skradziony samochód jest niewielkie, szczególnie jeśli zauważymy jego kradzież dopiero po dłuższym czasie.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu?

Według danych statystycznych wraz z upływem kolejnych lat maleje liczba skradzionych samochodów, nie oznacza to jednak, że kradzieże się nie zdarzają. Polisą, która zawiera w swoim zakresie ubezpieczenie od kradzieży samochodu jest popularne AC. AC jest jednak nieobowiązkowe, dlatego osoby, które nie mają dodatkowych, nieobowiązkowych polis nie uzyskają odszkodowania z tytułu kradzieży. W Polsce obowiązkową polisą jest OC, ale nie zabezpiecza ona przed kradzieżą. Parkowanie na strzeżonych i monitorowanych parkingach, a także pozostawianie zawsze zamkniętego auta nie jest w stanie w 100% zabezpieczyć Nas przed kradzieżą. Wykupienie polisy nie zwróci Nam samochodu, ale dzięki wypłaconemu odszkodowaniu będziemy posiadać środki na kupno nowego pojazdu.

Jaka jest cena ubezpieczenia od kradzieży samochodu?

Na wysokość składki w przypadku ubezpieczenia AC, jeśli chodzi o kradzież samochodu, ma wpływ kilka czynników. Bardzo ważnym elementem przy wycenie są statystyki, gdyż zależnie od województw możemy zauważyć zdecydowaną różnicę w ilości skradzionych samochodów. Najwięcej kradzieży miało miejsce w województwie mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim i śląski, co sprawia, że ceny ubezpieczeń od kradzieży będą tam zdecydowanie najwyższe gdyż istnieje najwyższe prawdopodobieństwo kradzieży. Inne czynniki brane pod uwagę przy wycenie ubezpieczenia to model samochodu, miejsce parkowania zarówno dniem jak i nocą, a także liczba oraz rodzaj wszelkich zabezpieczeń antykradzieżowych samochodu. Cena jaką należy zapłacić za posiadanie ubezpieczenia od kradzieży w zakresie polisy AC stanowi około 5 do 15% ceny składki przed włączeniem ubezpieczenia od kradzieży. Kradzieże samochodów nie zdarzają się często, jednak są one potencjalnym ryzykiem, szczególnie kiedy pozostawiamy samochód poza posesją Naszego domu. Posiadanie ubezpieczenia od kradzieży nie jest obowiązkowe, ale mimo to, warto zwrócić na nie swoją uwagę, gdyż w przypadku kradzieży istnieje małe prawdopodobieństwo odnalezienia samochodu. Statystyki pokazują, że ze wszystkich przestępstw związanych z kradzieżą tylko około 20-25% udaje się wykryć, co oznacza, że aż 75-80% właścicieli skradzionych aut nie odzyskuje ich. Polisa od kradzieży samochodu zapewnia odszkodowanie w wysokości wartości rynkowej skradzionego samochodu w dniu kradzieży, co sprawia, że będziemy mogli przeznaczyć odzyskane środki pieniężne na zakup kolejnego samochodu.