Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe, co oznacza, że każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi je wykupić. Konieczność posiadania tego typu polisy wynika z zasad, na jakich działa ubezpieczenie OC. Najważniejszym aspektem polisy jest zabezpieczenie i ochrona osób trzecich, które mogą wziąć udział w potencjalnym wypadku drogowym spowodowanym przez osobę poruszającą się pojazdem mechanicznym i posiadającą ubezpieczenie OC. Polisa ważna jest przez okres jednego roku, a po ukończeniu ważności ubezpieczenia konieczne jest jego przedłużenie poprzez wykupienie na kolejne dwanaście miesięcy. Mimo, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a w swoim zakresie chroni interesów zarówno kierowcy pod względem finansowym jak i poszkodowanych to istnieje wiele mitów krążących nie tylko w internecie, ale również między kierowcami.
Do OC trzeba dokupić NNW
OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jednak istnieje również szereg dodatkowych polis, które w przeciwieństwie do OC nie są obowiązkowe. Posiadanie dodatkowych polis pozwala na szersze korzystanie z odszkodowań, jednak państwo nie wymusza posiadania wszystkich rodzajów polis. Ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków jest nieobowiązkowe, a jego posiadanie wynika tylko i wyłącznie z decyzji jaką podejmie właściciel pojazdu. Warto dodać, że odszkodowania z polisy NNW są bardzo niskie i wynoszą między 5 a 10 tysięcy złotych. Ubezpieczyciele prezentujący swoje oferty namawiają kierowców do zawarcia jak największej ilości umów ubezpieczenia, jednak warto zwrócić uwagę na to, że wszystkie poza ubezpieczeniem OC są dobrowolne, a ich zakres różni się między poszczególnymi jednostkami ubezpieczającymi, dlatego jeśli już zdecydujemy się na zawarcie umowy koniecznie należy dopasować zakres ubezpieczenia do potrzeb kierowcy.
Tylko policja może kontrolować posiadanie OC
Kolejnym mitem jest to, że tylko policja posiada możliwość skontrolowania osób poruszających się pojazdem mechanicznym, a w konsekwencji sprawdzić ważność ubezpieczenia OC. Ważność polisy OC sprawdzić może zarówno policja jak i Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Służba Celna. Istnieje również system „wirtualny policjant”, który pozwala na internetowe śledzenie pojazdów, które są lub nie są ubezpieczone. Wykupienie OC na okres roku jest dużo tańsze niż kara jaką należy zapłacić za brak posiadania aktualnego ubezpieczenia. Kara pieniężna obecnie wynosi do 7 800 złotych. Wysokość kary zależy głównie od tego jak dawno skończył się termin ważności ubezpieczenia OC oraz od rodzaju pojazdu.
Nie używam auta, więc nie płacę OC
Nawet jeśli samochód lub inny pojazd mechaniczny znajduje się przez długi czas na parkingu lub w garażu, a jest on zarejestrowany należy wykupić ubezpieczenie OC. Każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważną polisę. Wydawać się może, że auto, które jedynie stoi w garażu i nie jest używane nie może zostać skontrolowane, jednak jest to stwierdzenie błędne, gdyż kontroli dokonują nie tylko jednostki policyjne i inne służby, ale także istniejący system informatyczny, który niezależnie od tego jak często pojazd jest używany może wystawić karę poprzez system online. Warto jest więc posiadać ubezpieczenie OC, gdyż jego brak z pewnością wyjdzie na jaw, a kary mogą okazać się zdecydowanie wyższe niż składka OC.
Nie moje auto, nie moje OC pokrywa szkody
Nie ma nic bardziej mylnego niż stwierdzenie, że jeśli poruszam się pożyczonym samochodem to w przypadku jakiegokolwiek wypadku drogowego to właściciel pojazdu ponosi konsekwencje, a OC osoby w tym czasie kierującej nie zostanie w żaden sposób dotknięte. Nawet jeśli poruszamy się nie swoim samochodem w czasie wypadku drogowego to wszelkie odszkodowania na rzecz osób trzecich, które zostały poszkodowane pokrywane są z OC kierowcy. Ukrywanie faktu, że to właśnie my poruszaliśmy się pożyczonym pojazdem, czy też udawanie, że żadna stłuczka nie miała miejsca jest bezsensowne, ponieważ osoby zajmujące się ubezpieczeniami OC i posiadające całą historię kierowcy będą mieli dostęp do wszelkich informacji. Jednym z warunków płacenia niższego OC jest bezszkodowa jazda, jednak nie warto ukrywać prawdy, a wszelkie konsekwencje, w tym podniesienie ubezpieczenia OC, nawet w przypadku poruszania się nie swoim pojazdem przechodzi na osobę kierowcy.